آیه ۵۹ - سوره هود

آیه وَ تِلْكَ عادٌ جَحَدُوا بِآياتِ رَبِّهِمْ وَ عَصَوْا رُسُلَهُ وَ اتَّبَعُوا أَمْرَ كُلِّ جَبَّارٍ عَنيدٍ [59]

و این قوم «عاد» بودند که آیات پروردگارشان را انکار کردند؛ و از اطاعت پیامبرنش سر برتافتند؛ و از فرمان هر ستمگر حق ستیز، پیروى کردند!

۱
(هود/ ۵۹)

الصّادق (علیه السلام)- إِنَّ فِی النَّارِ لَنَاراً تَتَعَوَّذُ مِنْهَا أَهْلُ النَّارِ مَا خُلِقَتْ إِلَّا لِکُلِّ مُتَکَبِّرٍ جَبَّارٍ عَنِیدٍ وَ لِکُلِّ شَیْطانٍ مَرِیدٍ وَ لِ کُلِّ مُتَکَبِّرٍ لا یُؤْمِنُ بِیَوْمِ الْحِسابِ وَ کُلِّ نَاصِبٍ لآِلِ مُحَمَّدٍ (وَ قَالَ إِنَّ أَهْوَنَ النَّاسِ عَذَاباً یَوْمَ الْقِیَامَهًِْ لَرَجُلٌ فِی ضَحْضَاحٍ مِنْ نَارٍ عَلَیْهِ نَعْلَانِ مِنْ نَارٍ وَ شِرَاکَانِ مِنْ نَارٍ یَغْلِی مِنْهَا دِمَاغُهُ کَمَا یَغْلِی الْمِرْجَلُ مَا یَرَی أَنَّ فِی النَّارِ أَحَداً أَشَدَّ عَذَاباً مِنْهُ وَ مَا فِی النَّارِ أَحَدٌ أَهْوَنُ عَذَاباً مِنْهُ.

امام صادق (علیه السلام)- در جهنّم، آتشی است که اهل جهنّم از آن [به خدا] پناه می‌برند. این آتش، برای هر متکبّری که به روز حساب ایمان نمی‌آورد!. (غافر/۲۷) و و هر دشمن آل محمّد (آفریده شده است... آسان‌ترین عذاب در روز قیامت برای مردی است که در آتش اندکی است و دو کفش و دو بند کفش از آتش دارد، که از [شدّت گرمای] آن مغز سرش می‌جوشد، همچنان‌که دیگ می‌جوشد و عذاب خودش را از همه شدیدتر می‌بیند. درحالی‌که هیچ‌کس در جهنّم، کمتر از او عذاب ندارد».

تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۶، ص۷۰۸
بحار الأنوار، ج۸، ص۲۹۵
بیشتر