آیه ۳۰ - سوره اسراء

آیه إِنَّ رَبَّكَ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشاءُ وَ يَقْدِرُ إِنَّهُ كانَ بِعِبادِهِ خَبِيراً بَصِيراً [30]

به يقين، پروردگارت روزى را براى هركس بخواهد، گشاده يا محدود مى‌دارد، به يقين او نسبت به بندگانش، آگاه و بيناست.

۱
(اسراء/ ۳۰)

أمیرالمومنین ( وَ قَدَّرَ الْأَرْزَاقَ فَکَثَّرَهَا وَ قَلَّلَهَا وَ قَسَمَهَا عَلَی الضِّیقِ وَ السَّعَهًِْ، فَعَدَلَ فِیهَا لِیَبْتَلِیَ مَنْ أَرَادَ بِمَیْسُورِهَا وَ مَعْسُورِهَا وَ لِیَخْتَبِرَ بِذَلِکَ الشُّکْرَ وَ الصَّبْرَ مِنْ غَنِیِّهَا وَ فَقِیرِهَا.

امام علی (علیه السلام)- روزی‌ها را مقدّر کرد. سپس آن‌ها را زیاد و کم گردانید، به تنگی و فراخی بخش نمود و در این بخش به دادگری رفتار نمود تا به آسانی دست‌آوردن روزی‌ها و دشواری آن هرکه را بخواهد آزمایش کند و بدین‌واسطه سپاسگزاری را از غنی‌شان و شکیبایی را از نیازمندشان بیازماید.

تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۸، ص۱۵۶
بحارالأنوار، ج۵، ص۱۴۸/ نورالثقلین
۲
(اسراء/ ۳۰)

الرّسول ( إِنَّ مِنْ عِبَادِیَ الْمُؤْمِنِینَ لَعِبَاداً لَا یَصْلُحُ لَهُمْ أَمْرُ دِینِهِمْ إِلَّا بِالْفَاقَهًِْ وَ الْمَسْکَنَهًِْ وَ السُّقْمِ فِی أَبْدَانِهِمْ فَأَبْلُوهُمْ بِالْفَاقَهًِْ وَ الْمَسْکَنَهًِْ وَ السُّقْمِ فَیَصْلُحُ عَلَیْهِمْ أَمْرُ دِینِهِمْ وَ أَنَا أَعْلَمُ بِمَا یَصْلُحُ عَلَیْهِ أَمْرُ دِینِ عِبَادِیَ الْمُؤْمِنِین.

پیامبر (صلی الله علیه و آله)- از بندگان مؤمن من، بندگانی هستند که کار دینشان جز با تنگدستی، بینوایی و بیماری در بدن راست نمی‌آید، پس آنان را با تنگدستی، بینوایی و بیماری در بدن می‌آزمایم، در نتیجه کار دینشان راست می‌آید. من نسبت به آنچه کار دین بندگان مؤمنم با آن راست می‌آید، داناترم.

تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۸، ص۱۵۶
الکافی، ج۲، ص۶۰
بیشتر